• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Ulukışla'ya gel.  Ulukışla'da kal.  Ulukışla'dan al.
         Ulukışla' da tarım yapmaya müsait toprakların bir bir satılması Ulukışla' nın geleceği için çok çok tehlikeli bir durumdur.
         Ulukışla ve Ulukışlalılık kültürünün kalıcılığı toprakların Ulukışlalılarda kalmasıyla mümkün olacaktır.
                                                                           
Yakup GÖKÇEN
gokcen1973@hotmail.com
Tren Ulukışlası
26/03/2012
      Ulukışla'yı Ulukışla yapan içinden geçen tren yoludur.Çevremizdeki yerlere gitiğimizde meleketimizi soruduklarında biz de Ulukışla dediğimizde Tren Ulukışlası mı derler hep evet deriz Tren Ulukışlası. Adana'yı Ankara, Kayseri ve Konya'ya  bağlayan tren Ulukışlası. Diğer bir anlatımla İçanadolu Bölgesini Akdeniz bölgesine bağlayan ilçe. Bu bizim için bir ekoldur, bir anlatım, bir sunuştur.            

      Tren yolculuğunda Beyağıl'dan çıkınca  ya da Kardeşgediği' ne doğru ağır ağır gelirken  yeşil bahçelerini ve sarı ekinlerini seyretmesi zevk veriri insana.  Ben bu manzaraları hep sevdim, sevmeye de devam edeceğim.

            Tren yolunun bize faydası çoktu en önemlisi kendimizi yerimizi tarif ediyorduk Ama bunlar geride kalıyor dercesine demir yolları personeli azaldı, yolcu azaldı, bilet gişesi kalktı bilet kuyruğu yok oldu. Demir yolu bizim herşeyimizdi bize ekmek verirdi bizi uzaklara götürürdü. Şimdi Ulukışla gibi demir yolarıda boşaldı, artık katar trenleri bile sayılı geliyor . Sevdiklerimiz bizi teker teker bırakıp gidiyor mu ne?            

      Sanırım bizim sorunumuz elimizdeki değerleri sahiplenememek.  Değer bilmiyor sonradan anlıyoruz değeri, onlar da bizi bırakıp gidiyor yavaş yavaş. Otoban da yapılınca Ulukışla'dan otobüsler bile geçmez oldu. Şimdi tam trene binmek zamanı eskisi gibi derken Tren yolunun görkemi de bitti gitti, uzaklaşan trenin dumanı misali.            

      Lütfen ama lütfen artık anlayalım bize değer verenleri değer katanları. Kaybettiğmize üzülmek gerek ne kadar yeni şeyler kazansakta. Çünkü kaybettiklermizin bizim bugüne gelmemizde çok faydası oldu çok! Onlara değer verelim uzaktan gidişini seyretmeyelim....


Paylaş | | Yorum Yaz
13662 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Hey gidi yıllar! - 10/04/2015
Babam - 09/11/2014
Anne - 20/05/2014
Çınar ağacı. - 04/12/2013
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
web yönetici


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret337531
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 17° 6°
Takvim